Aktualności

Twoje codzienne śniadanie!

Bread infography

Aby dobrze rozpocząć dzień, wprowadź chleb do codziennego śniadania!

Nie ma nic lepszego na dobry początek dnia niż śniadanie ze świeżym, ciepłym chlebem i czasem na smakowanie każdego kęsa. Chleb, który zawiera mnóstwo witamin, błonnika, węglowodanów, białka i składników mineralnych, jest doskonałym wyborem dla całej rodziny. W różnych krajach inaczej jada się ten łatwy do zrobienia produkt.

Wszystkie rodzaje chleba, dokładnie tak jak lubisz.

Na całym świecie chleb pojawia się w prawie nieskończonej ilości odmian. Od hinduskich naans po francuską bagietkę, nie zapominając o tradycyjnym bochenku białego chleba, możesz używać różnych rodzajów pieczywa do każdego posiłku, włącznie ze śniadaniem. Bez względu na to, czy wolisz chrupiący tost prosto z tostera, czy też kawałek świeżej bagietki z masłem i dżemem, chleb to najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia z uśmiechem na twarzy.

Masz do dyspozycji szeroką gamę smaków. Jeżeli lubisz krojony chleb, możesz wybierać między pieczywem białym, pełnoziarnistym, a nawet bez skórki! A dlaczego nie upiec własnego chleba? Pozwól sobie na urządzenie do pieczenia chleba, a będziesz mógł(mogła) wypróbować różne przepisy na chleb i upiec wieczorem świeży bochenek na śniadanie. Możesz dopasować do swoich preferencji składniki, wagę i rodzaj skórki!

Nic nie smakuje tak dobrze, jak świeża bagietka lub ciepły chleb w weekend, zatem zrób sobie przerwę od wizyty w piekarni przynajmniej raz w tygodniu i postaw na świeży chleb prosto z piekarnika. To również okazja do wypróbowania nowych rodzajów pieczywa, a także niezastąpiona chwila przyjemności.

Aby uzyskać więcej informacji na temat chleba, spójrz na nasz smakowity wykres informacyjny.

Aby wydobyć maksimum smaku z porannego pieczywa, dodaj do niego ulubiony ciepły napój z ekspresu do kawy lub czajnika.

Dowiedz się wszystkiego o chrupiącym życiu!