Moje życie z pomysłem

jak upiec zdrowy domowy chleb

Szybki przepis jak upiec zdrowy domowy chleb

Chleb. Znam mnóstwo miejsc z doskonałymi wypiekami. Po co więc miałbym się silić na robienie tego samemu? Żeby wszystko było, jak lubię!

Tefal zaproponował mi przetestowanie wypiekacza do chleba Nutribread. Wypiekacz ma 15 programów, które gwarantują szeroką gamę smacznych chlebów i ciastek, w tym 3 programy do wypieku chleba bezglutenowego. Do wyboru mamy 3 wielkości chleba do 1 kg. Ten wypiekacz do chleba to nowoczesne urządzenie wysokiej jakości, z elegancką, metalową obudową.

 

jak upiec zdrowy domowy chleb

Przy pierwszym podejściu postanowiłem skorzystać z własnego przepisu, ale skończyło się okropnie przesolonym chlebem, który nie wyrósł. Dopiero później okazało się, że przewróciłem stronę i pomieszałem przepisy… Postanowiłem więc iść zgodnie ze wskazówkami producenta – skorzystałem z dołączonej książki z przepisami, która była dla mnie inspiracją w tworzeniu własnego przepisu. Zabrałem się za chleb pełnoziarnisty, czyli program 5.

Oryginalne składniki na bochenek 500g to:

  • 205 ml wody
  • 1,5 łyżki oleju słonecznikowego
  • 1 łyżeczka soli
  • 1,5 łyżeczki cukru
  • 130 gramów mąki typ 550
  • 200 gramów mąki pełnoziarnistej typ 1500
  • 1 łyżeczka suchych drożdży piekarskich

Wymieniłem olej słonecznikowy na olej z pestek dyni i dodałem mnóstwo prażonych nerkowców, migdałów i pestek dyni oraz całą paczkę dużych rodzynek.

jak upiec zdrowy domowy chleb

jak upiec zdrowy domowy chleb

 

Chleb wyrósł niesamowicie!

jak upiec zdrowy domowy chleb

Najlepszy był pierwszy kęs. Bakalii było w nim mnóstwo i to właśnie one nadały mu charakteru.

Z początku chciałem położyć na tę kromkę pieczone mięso, ale mnogość smaków w samym chlebie skierowała mnie ostatecznie w stronę dżemu. Obłęd!

jak upiec zdrowy domowy chleb

 

Marcin, autor bloga Jaja w kuchni